Kas yra turto deklaracija ir kam ji reikalinga?

Turto deklaracija – tai oficialus dokumentas, kuriame asmuo privalo pateikti išsamią informaciją apie savo turtą, įsipareigojimus ir tam tikrais atvejais pajamas. Lietuvoje turto deklaracijos teikimas aktualus ne tik politikams, aukštiems valstybės tarnautojams ar viešojo sektoriaus darbuotojams, bet ir tam tikrų kategorijų gyventojams – pavyzdžiui, asmenims, planuojantiems gauti valstybės paramą būstui arba pateikti kitus duomenis dėl mokesčių lengvatų. Visgi, nemaža dalis žmonių nežino, jog kai kurie įstatymai reikalauja deklaruoti turtą ir kitų situacijų atvejais.

Dažnai manoma, kad užpildyti turto deklaraciją yra sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis procesas. Vis dėlto, tinkamai susipažinus su reikalavimais, pasiruošus reikiamus dokumentus ir laiku pateikus deklaraciją, šis procesas tampa visai paprastas. Šiame straipsnyje detaliai aprašysime, kaip pildyti turto deklaraciją, kokius duomenis surinkti, kur juos pateikti bei kodėl svarbu tiksliai ir teisingai nurodyti visą reikiamą informaciją.

Kam ir kada reikia pildyti turto deklaraciją?

Turto deklaravimas pirmiausia siejamas su valstybinio mokesčių administravimo tikslais, skaidrumu bei viešąja atskaitomybe. Nors didžiausią turto deklaracijų dalį sudaro valstybės institucijų darbuotojai, politikai ir kiti vieši asmenys, neretai ši prievolė gali tekti ir paprastiems gyventojams. Pavyzdžiui, jei jūs siekiate gauti valstybės teikiamą finansinę paramą būstui, prašote lengvatų, socialinės paramos ar ketinate įsigyti brangesnį turtą, mokesčių inspekcijai gali reikėti informacijos apie jūsų ir jūsų šeimos narių finansinę padėtį. Taip pat yra atvejų, kai norima patikrinti, ar fizinių asmenų įsigytas didelės vertės turtas atitinka deklaruojamas pajamas.

Kalbant apie deklaravimo terminus, jie gali skirtis priklausomai nuo situacijos. Dažniausiai gyventojams deklaracijas reikia teikti kasmet iki gegužės 1 d., kartu su pajamų deklaracija. Vis dėlto, tam tikrais atvejais, priklausomai nuo išskirtinių aplinkybių (pavyzdžiui, jei gaunate valstybės paramą), deklaraciją gali tekti pateikti kitu metu. Verta visada pasitikrinti, kokį konkrečiai terminą nurodo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) arba kitos institucijos, atsakingos už jūsų situaciją.

Kokie duomenys reikalingi turto deklaracijai?

1. Nekilnojamas turtas

Kas yra turto deklaracija ir kam ji reikalinga?

Visų pirma, turite deklaruoti visą nekilnojamąjį turtą, kurį valdote, nepaisant to, ar jis registruotas Lietuvoje, ar užsienyje. Nekilnojamasis turtas gali būti:

  • Butai, namai, sodybos;
  • Žemės sklypai (žemės ūkio, komerciniai ir pan.);
  • Sodo nameliai ir sodo sklypai;
  • Komercinės patalpos (biurai, parduotuvės ir kt.).

Labai svarbu surinkti tikslius duomenis apie šio turto įsigijimo datą, įsigijimo kainą, rinkos vertę, jei ji aktuali, bei kitus svarbius paramatrus (pvz., turto plotą). Deklaracija dažnai reikalauja nurodyti, ar turtas yra nuosavybė, ar tik naudojamas nuomos ar kitos sutarties pagrindu.

2. Transporto priemonės

Jei turite automobilių, motociklų, kemperių ar kitų transporto priemonių, turite deklaruoti ir jas. Deklaruojant svarbi informacija bus transporto priemonės markė, modelis, įsigijimo metai, nuosavybės teisė, taip pat įsigijimo kaina. Jeigu transporto priemonę pardavėte, taip pat privaloma nurodyti pardavimo datą ir gautą sumą, jeigu tai susiję su pajamų deklaravimu.

3. Banko sąskaitos ir grynieji pinigai

Nedaugelis žino, tačiau svarbu nurodyti ir turimas lėšas banko sąskaitose. Jei turite keletą sąskaitų (tiek Lietuvoje, tiek užsienyje), reikėtų pateikti duomenis apie jų likučius deklaravimo laikotarpiu. Deklaruoti reikėtų ne tik eurus, bet ir kitas valiutas, jeigu tenka su jomis susidurti (pvz., JAV doleriai, Didžiosios Britanijos svarai ar kiti).

Kai kuriais atvejais reikia deklaruoti ir grynuosius pinigus, jeigu jų suma viršija nustatytą ribą. Čia svarbu pasidomėti konkrečiais valstybės teisės aktais, nes jeigu deklaruojama, jog esate sukaupęs dideles sumas grynųjų pinigų, mokesčių inspekcija gali panorėti pasidomėti šių pinigų kilme.

4. Vertybiniai popieriai, investicijos ir obligacijos

Investuojate į akcijas, obligacijas, kriptovaliutas ar investicinius fondus? Tuomet šią informaciją taip pat turite pateikti turto deklaracijoje. Dėl painių įvairių investicinių priemonių taisyklių, pildant deklaraciją reikėtų pasitikrinti, kokios specifinės nuostatos galioja deklaruojant, pavyzdžiui, dividendus ar gautas pajamas iš obligacijų. Taip pat svarbu aiškiai nurodyti investicijų vertę deklaruojamojo laikotarpio pabaigoje, o jei investicijos buvo parduotos – pardavimo datą ir gautą pelną.

5. Kiti finansiniai įsipareigojimai

Paskolos, lizingas, kreditai – visa tai yra jūsų finansiniai įsipareigojimai, kuriuos turite nurodyti turto deklaracijoje. Kodėl tai svarbu? Nes deklaruojamas turtas turi būti vertinamas atsižvelgiant ir į jūsų turimus skolinius įsipareigojimus. Taip pat turėtumėte nurodyti paskolų gavėjus (jeigu jūs esate davę paskolą) arba skolintojus (jei jūs esate gavę paskolą), kokia buvo paskolos suma, palūkanų dydis ir trukmė. Tai padeda institucijoms suformuoti bendrą vaizdą apie jūsų finansinę būklę.

Kaip teisingai užpildyti turto deklaraciją?

1. Pasiruoškite reikalingus dokumentus

Norint išvengti klaidų ir spėjimų, rekomenduojama pasirūpinti visais reikiamais dokumentais. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentai, transporto priemonių registracijos liudijimai, banko sąskaitų išrašai, investiciniai portfeliai ir kiti.

Geriausia, jeigu pildydami deklaraciją prieigą turėsite tiek prie skaitmeninių, tiek prie fizinių kopijų. Tai užtikrins, kad duomenis pateiksite teisingai – be to, jei kyla neaiškumų, juos galėsite nedelsdami patikrinti originaliuose dokumentuose.

2. Pasitikrinkite galiojančią deklaravimo tvarką

Turto deklaravimas – nuolat kintantis procesas, kadangi mokesčių įstatymai ir atskaitomybės standartai laikui bėgant kinta. Todėl prieš pradėdami pildyti deklaraciją, pasitikrinkite naujausius reikalavimus VMI svetainėje ar kitose oficialiose institucijų svetainėse. Ten rasite konkrečius terminus, instrukcijas ir taisykles, kurios taikomos būtent tuo metu, kai pildote deklaraciją.

3. Venkite skuboto pildymo

Pildant turto deklaraciją, skuba gali tapti jūsų didžiausiu priešu. Jeigu siekiate, kad deklaracija būtų tiksli, patikima ir atitiktų visus reikalavimus, skirkite pakankamai laiko surinkti ir patikrinti visus duomenis. Geriau šiek tiek pavėluoti (nors to daryti nerekomenduojama) ir pateikti teisingus duomenis, nei deklaraciją pateikti laiku, bet su klaidomis. Klaidų taisymas gali būti ilgas ir varginantis procesas, reikalaujantis papildomų įrodymų ir dokumentų.

4. Pildykite internetu

Dauguma turto deklaracijų šiais laikais yra pildomos elektroniniu būdu per VMI Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS). Tai patogus ir greitas būdas pateikti dokumentus. Prisijungę prie EDS sistemos, rasite formą, kurią reikės užpildyti, remiantis jūsų surinktais duomenimis. Elektroninėje sistemoje paprastai būna ir daugybė pagalbinių užuominų, kurios padeda teisingai suvesti duomenis. Jei deklaracijoje bus aptikta klaidų ar trūkstamos informacijos, dažnai sistema atkreips dėmesį į tai, leisdama jums ištaisyti netikslumus dar prieš pateikiant deklaraciją.

5. Konsultuokitės, jei kyla klausimų

Jei abejojate dėl tam tikrų turto deklaravimo aspektų, nebijokite kreiptis į specialistus – buhalterius, mokesčių konsultantus ar net VMI darbuotojus. Tinkama konsultacija iš anksto gali padėti išvengti problemų ateityje. Turėkite omenyje, kad netinkamai užpildyta deklaracija gali sukelti ne tik administracinį galvos skausmą, bet ir finansinių nuostolių, jei bus pritaikyta atsakomybė už neteisingus duomenis.

Kokie pavojai laukia neteisingai užpildžius deklaraciją?

Viena iš priežasčių, kodėl žmonės neretai bijo pildyti turto deklaracijas, yra baimė, kad padarys klaidą ar praleis svarbią informaciją. Tačiau gerai suprantant reikalavimus ir duomenis, tikimybę suklysti galima sumažinti. Visgi, kas nutinka, jei deklaracijoje padarote klaidą?

  • Galimos sankcijos. Jei klaida laikoma sąmoningu duomenų slėpimu, gali grėsti baudos ar kiti mokestiniai įsipareigojimai.
  • Rizika prarasti paramą ar lengvatas. Jeigu deklaracija buvo teikiama siekiant gauti tam tikrą valstybės pagalbą (pavyzdžiui, būsto įsigijimo paramą), neteisingi duomenys gali lemti šios pagalbos atšaukimą.
  • Teisiniai ginčai. Jei institucijos nustato, kad deklaracija yra netiksli, gali tekti aiškintis teisme, pateikinėti papildomus dokumentus ar įrodymus.

Todėl labai svarbu, kad pateikta informacija atitiktų tikrovę. Geriausias būdas išvengti problemų – patikrinti visus pateikiamus duomenis kelis kartus. Be to, vertėtų saugoti deklaracijas ir prie jų pridedamus dokumentus tam atvejui, jei kiltų klausimų ateityje.

Ryšys su investavimu ir finansine sėkme

Turto deklaracijos pildymas gali pasirodyti kaip vien formalumas, tačiau iš esmės tai gali padėti jums geriau suvokti savo finansinę situaciją. Kaip investuojantiems ar planuojantiems tą daryti asmenims, žinojimas, kiek ir kokio turto turite, leidžia priimti tikslingesnius sprendimus. Pavyzdžiui, matydami, kad didžiąją jūsų turto dalį sudaro nekilnojamasis turtas, galite apsvarstyti, ar neverta išbandyti kitų investicijų – pavyzdžiui, akcijų rinkos, investicinių fondų ar obligacijų.

Investuodami, žmonės dažnai siekia diversifikuoti savo portfelius, t. y. „ne sudėti visų kiaušinių į vieną krepšį“. Jei turto deklaracija rodo, kad dominuoja vienos rūšies turtas, tai gali reikšti riziką, susijusią su rinkos svyravimais. Tokia savianalizė gali būti puikus postūmis permąstyti savo investavimo strategiją.

Naudingi patarimai sėkmingai deklaracijai

  • Tvarkykite finansinius dokumentus visus metus. Nesistenkite visko atlikti paskutinę minutę. Reguliariai pildykite suvestines, kauptkite banko sąskaitų išrašus, čekius ir kt.
  • Stebėkite įstatymų pokyčius. Jei atidžiai sekate VMI naujienas ir seimo priimamus pakeitimus, turto deklaracijos pateikimas bus sklandesnis.
  • Pildykite tvarkingai. Jei pildote elektroninėje sistemoje, naudokitės galimybe išsaugoti tarpinius variantus ir vėliau juos redaguoti.
  • Gaukite profesionalų konsultaciją. Buhalteriai bei mokesčių specialistai nuolat susiduria su deklaracijomis, tad jie gali padėti sutaupyti jūsų laiką ir pinigus.
  • Neslėpkite nieko sąmoningai. Galbūt manote, kad maža smulkmena nereikšminga, tačiau jei ji bus pastebėta tikrinimo metu, galite patekti į nepageidaujamų pasekmių virtinę.

Praktinė nauda žvelgiant iš ateities perspektyvos

Po kelių metų turto deklaracija gali būti labai naudinga kaip finansinis dienoraštis – lyg būdas sekti savo progresą ir augimą. Kartais net nepastebime, kaip mūsų turtinė padėtis keičiasi: išmokame senas paskolas, parduodame nebereikalingą turtą ar investuojame į naujus projektus. Tvarkingai saugoti ankstesnių metų deklaracijas verta ne tik dėl reikalavimų, bet ir dėl paties savęs. Taip galite lengvai palyginti, kiek turtas pasikeitė ir kokių sprendimų rezultatus galite vertinti teigiamai ar neigiamai.

Be to, jeigu ateityje svarstysite banko paskolos ar investuotojų paieškos klausimus, aiški jūsų finansinė situacija gali būti didelis privalumas. Tai rodo, jog laikotės finansinės drausmės ir galite pagrįsti, iš kur atsirado tam tikros pajamos. Tai ypač aktualu, jei turite planų plėsti investicijas į nekilnojamąjį turtą, planuojate steigti verslą ar pan.

Išvados

Turto deklaracijos pildymas – svarbus ir atsakingas procesas, kuriuo siekiama užtikrinti skaidrumą, tinkamą mokesčių sumokėjimą ir parodyti realią jūsų finansinę padėtį. Nors daugeliui tai skamba kaip nemalonus formalumas, iš tiesų, tinkamai atliktas deklaravimas gali atnešti ir įvairių praktinių naudų: padėti geriau suprasti savo turtą, planuoti tolimesnius investicinius žingsnius bei išvengti galimų nesusipratimų ateityje.

Norint tinkamai užpildyti turto deklaraciją, pirmiausia reikėtų pasiruošti reikalingus dokumentus, stebėti esamus įstatymus ir nedelsti iki paskutinio momento. Verta kreiptis į specialistus ar VMI atstovus, jei kyla klausimų dėl tam tikrų turto vertės nustatymo ar pajamų deklaravimo niuansų. Atminkite – nesvarbu, ar jūsų planuose yra investavimas į nekilnojamąjį turtą, akcijas ar kitus finansinius instrumentus, tvarkinga turto deklaracija gali būti viena iš priemonių, padedančių pasiekti finansinį stabilumą bei ilgalaikę sėkmę.

Rūpestingai pildant turto deklaraciją, laikantis teisės aktų reikalavimų ir sąžiningai nurodant realią savo ir (ar) šeimos finansinę padėtį, ne tik vykdysite įstatymų nuostatas, bet ir sąmoningiau valdysite savo finansus. Tai suteikia galimybę realiai įvertinti, kokius finansinius tikslus galite išsikelti bei kaip efektyviau juos pasiekti.

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *