Skip to content

Nutolusi saulės elektrinė butui

nutolusi saules jegaine

Galvoju, kur čia taip dar būtų maloniai pašildyti rankas kai vos rusena akcijų lauželis. Prisimiau turimą butą ir jo elektros sąskaitas ir pamaniau, o kodėl gi man neįsigijus nutolusios saulės elektrinės butui. Dabar su Igničiu pasirašyta ilgalaikė 4 metų sutartis po 33 centus už kilovatvalandę, nes iš Perlas energijos buvau išprašytas. Tai dabar po šims kodėl aš pats negaliu aprūpint to jaukaus kampelio elektra.

Planas

 1. Nupirkti X kW galios nutolusią elektrinę iš saulės parkų.
 2. Nuomos sutartyje nurodyti fiksuotą kainą po Y Eur/kWh. Dabar tik nežinau kaip veikia valdžios švaistomos kompensacijos.
 3. Elektros kainą sutartyje ateityje koreguoti pagal galiojančius nepriklausomų elektros tiekėjų sąlygas.
 4. Išsiaiškint su VMI kaip čia tokie dalykai apmokestinami, jeigu apmokestinami. Ar kokia forma pakišti, kad nekliūtų? Gal kas susidūrėt?

Faktai

Buto elektros sunaudojimo istorija rodo, jog artėjam prie 2.500 kWh per metus. Tiksliau paskutinių 12 mėnesių vidurkis rodo 2.270 kWh.

elektros sunaudojimas bute

Reiktų gal kiek gudriau paskaičiuoti kiek reiks kW galios apartamentams:

 • įvertinti saulės elektrinės nusidėvėjimą iki 85 proc. per 30 metų. Tokiu atveju gestant elektrinės efektyvumui prireiks vis didesnės saulės jėgainės galios, jog būtų padengtas elektros poreikis: 2.270 kWh / 0,85 = 2.670 kWh
 • elektros prietaisų gali daugėti ir suvartojimas augti. Bet jų elektros efektyvumas manyčiau bus didesnis, nei dabartinių prietaisų, todėl nedidinu elektros sąnaudų. Butas mažas, neapsigyvens daugiavaikė šeima, todėl nėra poreikia auginti tikėtiną elektros suvartojimą.
 • laikyti, jog 1 kW galios jėgainė per metus generuoja 1.050 kWh. Čia tie mandresni bifacial moduliai. Pagal saulės parko specifikaciją numatoma tokia generacija.

Maksimaliai tuomet reikia nupirkti 2.670 / 1.050 = 2,54 kW nutolusios saulės jėgainę. Apvalinam tada iki 2,5 kW poreikį.

Atsiperkamumas

Reikia susirinkti visus duomenis kiek kainuotų 2,5 kW nutolusi saulės jėgainė ir jos išlaikymas:

„Dainių“ saulės parkas

Kadangi butas nuomojamas, t.y. vykdomas ūkinė veikla – APVA paramą matysiu kaip savo ausis. Skambinau į centriuką ir domėjausi šiuo klausimu. Todėl bendra investicija už 2,5 kW nutolusią saulės elektrinę 3.425 Eur

Čia dar reiktų įvertinti elektros pasaugojimo planą, kurį priskirčiau Metiniam aptarnavimui. Mokėčiau pagal sumontuotą saulės jėgainės galią, kuri šiai dienai yra 2,52 Eur/kW/mėn. Tad per mėnesį administravimui sukapsi 12,34 Eur:

 • 6,04 Eur už saulės elektrinės priežiūrą
 • 2,52 Eur/kW/mėn x 2,5 kW = 6,3 Eur. Nespėliosiu kaip gali ir keisis ESO gaminantiems vartotojams pasaugojimo planai ateityju.

Nuo čia jau galima atsispirti ir pamodeliuoti kas gaunasi prie skirtingų elektros kainų. Imam rėžius nuo 20 iki 50 euro centų. Mano konkrečiai nusižiūrėta Dainių nutolusi saulės jėgainė dirbs 30 metų. O tikėtinas pasileidimas 2023 m. spalis.

Nutolusios saulės jėgainės atsiperkamumas prie skirtingų elektros kainų

3.425 Eur investicija atsiperka vienareikšmiškai tik dabar kokia grąža mus tenkintų:

Prie dabar turimos Igničio sutarties pritempus turėčiau virinti nuostabius 13 proc. per metus ir gaut kasmet grubiai po 440 Eur dividendų iš 3.425 Eur investicijos. Va čia tai dividendų aristokratas. Tad jeigu laikytųsi ilgalaikė kaina apie 25 cnt/kWh ar didesnė, mane tikrai tenkintų numatoma grąža.

Atidžiau pastebėjus lentelę pamatysit, jog kasmet susidaro elektros perteklius (skirtumas tarp Generacijos ir Vartojimo). Prie tokių sąlygų:

 • jog kasmet bute bus prasukama po 2.270 kWh
 • 1 kW saulės jėgainės galia sugeneruos po 1.050 kWh
 • nusidėvėjimas ir naudingumas kasmet kris tolygiai iki 85 proc.

Tokiu atveju bendra perprodukcija per visus 30 metų pagal aukščiau išvardintus scenarijus 4.645 kWh. Juos gal parduot į tinklą leis kažkada, o gal mes paimsim į savo namus ir ten uogienes pavirsim ir svarainius padžiovinsim orkaitėje.

Išvada

Ir be APVA paramos dabar tai fantastinis sprendimas, kuris atsiperka prie dabartinių kainų per 4-5 metus. Be to, norint parduoti butą, manau, atkreiptum dėmesį, jeigu nurodytum skelbime, kad elektra chaliavai ir tik už 12,34 Eur per mėnesį. Čia net pigiau negu internetas.

Skambinsiu į VMI suprast ir pasikonsultuoti kaip toks dalykas apiforminamas ir vertinamas mokesčių, nes jau čia ir dabar sumokėčiau 50 Eur, jog rezervuočiau 2,5 kW jėgainę.

Papildymas

Po skambučio į VMI negalėjau iki galo uždaryti klausimo, nes specialistė perdavė skambutį vyr. specialistei, o vyr. specialistė pradžioje išsiaiškino, jog tai turėtų palįsti po nuomos mokesčiu. Bet užklausius, o kaip čia viskas verčiasi kai turiu verslo liudijimą buto nuomai, teko užpildyti raštu užklausą, nes panašu, kad nėra susiformavusios praktikos butą nuomoti su nutolusia saulės jėgaine.

11 komentarai “Nutolusi saulės elektrinė butui”

 1. OK. Pripažinsiu iki dabar galvojau, kad čia kažkokia eilinė nesąmonė ir net neverta domėtis giliau… 🙂 Ačiū, kad aprašėte, reikės pasigilinti labiau. Ir lauksiu jūsų straipsnio su jūsų atradimais, jei tokį išleiste. Ačiū, kad dalinatės!

 2. Geras, kaip tik minėtam parke turiu rezervaciją 🙂
  Beje, kokį atsiskaitymo už pasinaudojimą tinklais būdą planuotum taikyti?
  Dar kitas toks variantas, kadangi minėjai, jog turi ant namo jėgainę, tai ciklo pabaigoje viską, ką sugeneravai išnaudoji? Nes kaip suprantu turėtum gauti iš elektros tiekėjo minusinę sąskaitą, kuria galima ir kitą savo objektą padengti jeigu tas pats elektros tiekėjas nurodytas.

  1. O velnias – šitą pasaugojimo mokestį prasileidau – šiek tiek papildysiu straipsnį.
   Aš kaip ir name, taip ir bute naudočiau už saulės jėgainės galią po 2,08 Eur/kW per mėnesį. Tai nereikalauja keisti elektros vartojimo įpročių – be to, neturint duomenų kiek pasiimi iš tinklo, kiek atiduodi neįmanoma tiksliai atsakyti, kuris planas vertingesnis. Dar po pusmečio name jau galėsim paskaičiuoti, kuris planas pagal turimą metų istorija mums būtų apsimokėjas labiau.

   1. Už galią įkainis didesnis, reik PVM skaičiuoti. Tai šiems metams 2,52 Eur/kw/mėn. Kokį planą pasirinkti matematika paprasta: 2,52 EUR x 2,5 kw / 0,0448 EUR (įkainis už atgautą el. kwh). Gaunasi break even apie 140 kwh/mėn. Tai tais mėnesiais kai mažiau verta pasirinkti už atgautą kwh, jei daugiau verta už galią mokėti.
    Bet yra triukas. Planą galima keisti kartą per 12 mėn. Bet kai tampi gaminančiu vartotoju pirmas pasirinkimas nesiskaičiuoja kaip keitimas. Tai man labiau pasiteisino (nuo spalio mėn. tokiu tapau, tai nebuvo prigaminta pertekliaus pirmais metais), kad pirmi 5 mėn. buvo už atgautą, vėliau pasikeičiau į už galią. Vėliau keitelioti nelabai gaunasi, bet kadangi vartojimas gan nemažas, už galią labiau apsimoka.

    1. Tu teisus dėl mokesčio 2,08 + PVM = 2,52 Eur/kW/mėn.
     O kas liečia breakeven – jį tikslų gautum tik žinodamas kiek pasiėmei iš tinklo per metus. Tuomet lengvai suskaičiuotum kur tiesa.

     1. Tai dabar apsiskaičiuoji matematiškai, be to turi praėjusio laikotarpio suvartojimą (ESO savitarnoje yra) pagal tai modeliuoji. Galima turėti paklaidą, nes skirtumas labai minimalus, o per metus išsilyginti gali.
      Mano atveju, pasiskaičiavau pagal praėjusių metų skaičius, kada planą keisti, tada sekiau, ir atitinkamai dariau sprendimą. Pasiteisino – plano keitimas sutaupė apie 85 EUR, vietoj to, jog būčiau vienokį ar kitokį planą.
      Tik pirmais metais plano pasirinkimas priklauso, kada tampti gaminančiu vartotoju. Jei po vasaros – vadinasi geriau bus už atgautą kwh (nes nelabai ką turėsi atgauti), o jei prieš vasarą, tikėtina prikaupiai kwh – tuomet už galią.

      1. Juliau,
       Kokios galios SE operuojat? Su optimizatoriais ar be? Koks inverterio galingumas?
       Ar teorija atitinka praktiką, jog 1 kW galia sugeneruoja 1.000 kWh per metus?

      2. Pas mane nuotolinė, 10kw. Per 11 mėn. pagamino 10Mwh, tai atitinka teoriją. Plius yra rangovo įsipareigojimas, jei nepagims, primokės kompensaciją už trukstūmą.
       Kai pirkau, kainos ir APVA kompensacija atrodė patraukliau vs. efektyvesnės ar su optimizatoriais. Kaip ir neskaičiavau 30m. generacijos mažėjimo, kadangi, manau, jog po 5-7m. atsiras efektyvesnių, ir susiformavus antrinėm rinkom, bus galima pirkti-parduoti ir taip pasikeisti ar nusipirkti papildomą kiekį.

  2. Buvo delfi straipsnis, kad pasaugojimo mokesčiai nuostolingi tiekėjams, ir juos norima keisti į estų ar latvių variantus – savo perteklinę parduodate rinkos kaina, o kai jums reikia atsiperkate rinkos kaina. Nepamirštame eso perdavimo mokesčių. Tada bus teisinga sistema, bet ne tokia pelninga dabartiniams gudruoliams

   1. Tai kai pakeis, tada kitaip ir skaičiuosim atsiperkamumą. Dar bendras skaičius nėra labai didelis, kurie turi SE, tai kol pakeis spės ir atsipirkti (mano atvejis). O valstybės tiklas ir buvo, kad išjudinti ir kuo daugiau būtų gaminančių vartotojų, o vėliau suprantama, kad keisis skaičiavimai ir apmokestinimai.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *