Skip to content

Pirmas mėnuo su saulės elektrine ant stogo

Pirmas mėnuo su saulės elektrine ant stogo

Su saulės elektrine susisukom mygom. Buvo strioko pačioje pradžioje, kai APVA šaukimas tebuvo keletui milijonų eurų. Tiesiog nebuvo aišku ar gausim paramą ar ne. Kai Vyriausybė priėmė sprendimus didinti kapšą pinigų, jog daugiau namų ūkių galėtų pasikinkyti saulę savo elektros poreikiams tapo aišku, jog elektrinė nuguls ir ant mūsų namo stogo.

Taip, ir nutiko.

Kovo 16d. buvom informuoti APVOS, jog gausim paramą, jeigu įvykdysim reikalavimas. Žodžiu užsidegė žalia šviesa.

Kovo 17d. elektrinę jau sumontavo Saulės grąžos komanda, kuri susisuso per 2,5 valandos. Labai profesionaliai ir saugiai atliko darbo, neįsivaizduoju kaip sklandžiau galėjo vykti procesas. Tiek, jog iš mūsų pusės jau buvo nemažai namų darbų padaryta.

Namo statybos metu išsivedėm 50 mm vamzduką per stogą iš katilinės kambario tiesiai virš elektros skydinės. Tuomet buvau jau susimontavęs automą ir trifazį laidą atvedęs prie lubų. Supaprastėjo vyrams darbas iki minimumo. Nebuvo jokių rebusų ar galvosūkių.

Kovo 28d. ESO patvirtino ir parengė Kliento elektros tinklų dokumentus ir Nuosavybės ribų aktus.

Balandžio 4d. buvo sumontuotas dvipusis skaitiklis, kuris vertina kiek elektros atidavėme į tinklą ir kiek pasiėmėm. Montavimas vėlavo ir reikėjo nesyk skambinti ir domėtis, kada bus pakeistas skaitiklis. Bet kai jau antena ant skydinės išlindo, buvo galima jungti saugiklius ir paleist inverterį.

Balandžio 5d. pasileidom saulės jėgainę.

Gegužės 10d. įkrito parama iš Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros.

Per pirmą mėnesį po saulės elektrinės paleidimo, tiksliau per balandžio 26 dienas pagaminom 735 kWh. Per dieną po 28 kWh. Jeigu tikėti Huawei programėle. Iš dabar gautos sąskaitos už balandžio mėnesį sukaupiau žiemai (šildomės oras-vanduo sistema) elektros 413 kWh.

Per balandžio mėnesį pagamintas elektros kiekis su 7.98 kW galios jėgaine.

Smalsumo dėlei įmetu kaip akivaizdžiai matosi skirtumai tarp giedros ir debesuotos dienos:

Dėl pasaugojimo planų yra niuansų.

Yra sugalvoti 4 planai. Jų visų detaliai neaptarinėsiu tik pasidalinsiu savo trumpu komentaru šiuo klausimu. Mes pasirinkom mokėjimą už saulės jėgainės galią. Tai reiškia, jog mes mokėsim fiksuotą mokestį kas mėnesį 2,5168 Eur/kW x 7.98 kW = 20,08 Eur. Jeigu sunaudosim daugiau elektros tokiu atveju, reiktų ją nusipirkti rinkos kaina, bet tai priklauso nuo pasirinktų planų pas nepriklausomą elektros tiekėją. Šį planą pasirinkom todėl, jog nereikia keisti savo elektros vartojimo įpročių, t.y. nereikia micro management’o.

Pavyzdžiu pasirinkus planą, kai mokama už elektros susigrąžintą iš tinklo jau reiktų stebėti kada saulė šviečia ir jungti indaplovę ir džiovyklę, nes tokiu atveju momentiškai sunaudojama elektra gauta iš saulės, t.y. nesusigrąžinama iš tinklo, todėl tai nieko nekainuoja.

Kitas planas, kuris yra atsiskaitymas natūra, skirtas turintiems didesnes jėgaines, kurios viršyja vartotojo poreikius. Tiesiog atiduodama 33 proc. pagamintos elektros energijos.

Ketvirtasis planas yra hibridinis, mokama fiksuota kaina ir mokama už elektros energijos susigrąžinimą iš tinklo.

Visi planai aprašyti ESO tinklalapyje ČIA.

Planus reiktų rinktis turint elektros suvartojimo dienos/nakties duomenis, žinant kiek pagaminama elektros iš saulės. Trumpai, reikia statistikos ir duomenų, kitaip toks būrimas obuolio sėklom gaunasi.

Po tokių puikių rezultatų pagalvoju apie elektrinės plėtrą ant viso namo stogo (jau vyksta paskaičiavimai) bei elektromobilį. Mįsliju, jog papildomus kWh ateityje bus galima parduoti, o dabar būtų galima panaudoti ar perleisti į nuomojamą butą, padovanoti tėvukams.

Tegul nebūn karšta, bet tegul švieč saulė.

P.S. pirmą dalis apie saulės jėgainių atsiperkamumą rasi ČIA.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *