Skip to content

Saulės elektrinė ant stogo

saulės elektrinė

Pakalbėkim apie saulės elektrines ir paanalizuokim kiek ir kas kainuoja, kada galimas atsipirkimas. Dabar energetiniai resursai sky rocketing – dujos, elektra aukštumose. 5 kartus augo nuo praėjusių metų, o tai šis tas. Neįsivaizuoju kaip su apyvartinėmis tvarkosi gamybinės įmonės imlios energijai. Tobulai turi veikti analitikai ir pirkimų skyrius. Nėra ko stebėtis, kad infliacija hitina Dzeuso Olimpo kalno prieangį: energetika, darbo užmokestis būmina.

elektros kaina
Elektros kaina 2020 – 2021 m Lietuva. Šaltinis NordPool

Kodėl mums prireikė saulės jėgainės ir kodėl iš viso apie ją svartėme?

 1. Pas mus visa namo buitinis, šildymas ir šiltas vanduo ruošiamas elektra, todėl tai sudaro didžiausią komunalinių išlaidų dalį.
Išlaidos elekrai pamėnesiui name 2021 m.
 1. Iš nuogirdų atsipirkimas 5 – 7 metai, kas skamba racionalu. Kitais žodžiais tarp 12 – 20 proc. investinės grąžos.
 2. +- gal tai žalia energetika? Bet čia toks diskusijų objektas labiau.

Kiek kilovatų rinkausi?

Pradžioje buvo mintis naudotis maksimalia 10 kW, kadangi teko bendrauti su žmonėmis, kurie tiki greitu metu esą visi žmonės galės būti gamintojais ir pardavinėti elektrą. Tad tu kaip ir savo nesunaudotą, bet pagamintą elektros energiją galėtum parduotu Antanui iš gretimo namo.

Dar vienas galbūt suveikti turėjęs argumentas potencialus elektromobilis. Tačiau mes jau naują automobilį nusipirkę, o dar vienos šeimos tačkos neplanuojam.

Be to, yra galimybė pritrūkus kilovatų jėgainėje teikti paraišką naujam kvietimui ir pasistatyti papildomų saulės modulių.

Ties čia ir sustojom – nusprendėm saulės elektrinės nestatyti bemaž dukart galingesnės negu iš tiesų mums reikia.

Dedamosios, iš kurių galime nuspręsti kiek mums grubiai reikia kilovatų galios saulės elektrinės:

 1. Elektros sunaudojimas. Mes per metus sunaudojom apie 6.500 kWh. Mūsų trobelė neturi ilgos istorijos, skaičiuojam tik antrą žiema, todėl vidurkių neišvesi. Ką verta pagalvoti apie ateities elektros sąnaudas. Vaikai auga – reiks visokių elektronikos gardet’ų, tad tikėtina sunaudosim kažkiek daugiau. Iš kitos pusės su metais įrenginiai taipogi darosi efektyvesni, jeigu teks keisti džiovyklę tikėtina ji ris mažiau elektros, ne? Jeigu kripto fermą statysi čia kitas klausimas.
 2. Modulių efektyvumo rodikliai. Per 25 metus bemaž visų saulės modulių deklaruojamas efektyvumas išlieka apie 85 proc.
 3. Saulės spindulių reali konversija į elektrą. Nu čia sudėtingiausia. Viename tik pasiūlyme buvo paskaičiuota teorinė surenkama energija ir ji siekė daugiau nei 90 proc. Paprastai tariant, jeigu statysi 1 kW galios saulės elektrinę, tai tikėtina per metus saulė pagamint apie 900 kWh. Tačiau teko pastebėti, jog saules elektrines pardavinėjančios įmonės skaičiuoklėse vertina labai elementariai, jog 1 kW galios saulės elektrinė per metus pagamint 1.000 kWh, 3 kW – 3.000 kWh ir esmę supratot.

Mano logika buvo išlaikyti po 25 metų 6.500 kWh gamybos apimtis. Todėl viskas gavos paprastai 6.500 kWh / 85 % = 7.650 kWh. Apvalinau į 7,98 kW galios jėgainę šiuo atveju, kadangi mano pasirinktos saulės jėgainės statytojo vieno saulės modulio galia 0,38 kW. 20 vienetų pagal mano išsivestą taisyklę negana, tad užsakiau 21 saulės modulį.

Su elektros tikėtinu sunaudojimu ateityje ir saulės elektrinės tikėtina elektros konversija nežaidžiau. Gal po 5 metų saulėtumas Lietuvoje ant tiek pasikeis, kad nebereiks važiuoti žiemoti į Madeirą. Bus amžinas pavasaris, o gal stipriai atšals, arba užkais kaip pragare ir reiks kabyt galingus kondicionierius.

Saulės jėgainių pardavėjai

Domėtis saulės jėgainėmis ant stogo pradėjom rugsėjo, spalio mėnesį. Išsiunčiau tarp 10 – 15 užklausimų.

Visų gautų pasiūlymų informaciją susirašiau exceliukyn ir išsivedžiau Eur/kW rodiklį.

Saulės jėgainių pasiūlymai

Techninė dalis. Longi, Canadian, Trina, Sharp, JA Solar, JinKO – visi puikūs moduliai, net ir patys pardavėjai nesugebėjo rasti tvirtų argumentų savo pasirinkimui. Daugiau softiniai dalykai: ilgą laiką dirbam su konkrečiais moduliais, gamina tik modulius ir t.t. Vienintelis niuansas, galingų modulių keli pardavėjai minėjo vengti, nes galimi dažnesti perdegimai.

Kadangi man techninė pusė visų tiekėjų panaši, nusprendžiau apsidrausdi pasirinkdamas tiekėjus su ilgiausia garantija.

Dauguma įmonių viena nuo kitos mažai kuo skyrėsi, bent jau techninėmis specifikacijomis ir garantijos atžvilgiu. Iš tiesų, ribotai domėjausi techninės charakteristikos skirtumais, bet ir nuoga rūra į dilgėles nešokau. Tad rinkausi pagal skaičius ir pagal myliu / nemyliu, patinka / nepatinka. Išsirinkau du potencialius pardavėjus.

Galiausiai mūsų saulės elektrinės reikalus nusprendėm patikėti lietuviams.

Saulės elektrinės atsipirkimas

Saulės elektrinė atsipirks. Kada? Laikas parodys. Tačiau kažką pasimodeliuot visgi norėjosi.

Skaičiuodamas vertinau, jog ESO už elektros pasaugojimą mokėsiu abonentinį 3,19 Eur už vieną saulės elektrinės kilovatą (daugiau informacijos čia). Tai reiškia, jeigu pastatau 8 kW galios saulės jėgainę ant stogo per metus ESO sumokėsiu:

8 kW * 3,19 Eur / kW * 12 mėn. = 306,24 Eur.

Toliau žinau, jog per metus sunaudoju 6.500 kWh. Jeigu elektros kaina 0,23 Eur / kWh – bent jau tokia buvo lapkričio sąskaitoje perkant pagal biržą. Tuomet per metus už elektrą sumoku:

6.500 kWh * 0,23 Eur / kWh = 1.495 Eur.

Sutarėm, jog saulės jėgainė kainuos 7.164 Eur. APVA parama yra 323 Eur / kW. Tad po APVA paramos saulės jėgainė atsistos:

7.164 Eur – 323 Eur / kW * 7,98 kW = 4.586 Eur.

Todėl tikėtinas atsipirkimas prie aukščiau nurodytų sąlygų:

4.586 Eur / (1.495 Eur – 306,24 Eur) = 3 metai ir 11 mėnesių

Projekto grąža – stebuklas:

(1.495 Eur – 306,24 Eur) / 4.586 Eur = 26 proc.

Paskaičiavau tokią gana elementarią lentelę su galimos saulės jėgainės atsipirkimu metais.

Saulės jėgainės atsipirkimas metais priklausomai nuo elektros kainų, saulės jėgainės kainos, elektros metinio sunaudojimo ir saulės jėgainės galios

Pavyzdžiui, jeigu per metus sunaudojate 7.000 kWh per metus; nusprendėte statyti 9 kW galios saulės jėgainę; suderėjote, jog saulės jėgainė kainuos 4.500 Eur po APVA paramos, t.y. 500 Eur / kW; bei tikitės, jog elektros kaina bus 0,19 Eur/ kWh. Tuomet Jūsų projektėlis atsipirks per 5 metus.

Pavyzdys kaip skaityti lentelę

Pasižiūrėsim kaip seksis įgyvendinti projektą. Pirmas žingsnis padarytas – sutartis pasirašyta, atliktas 10 proc. avansinis mokėjimas. Antras žingsnis, jau ryt – 2021-01-10 kai atsidarys langelis APVA sistemoje dėl paramos gavimo. Toliau jau matysis kaip timeline dėliosis.

P.S. Tomai, tikiuosi, bent kiek pagelbėjau.

8 komentarai “Saulės elektrinė ant stogo”

 1. 9,9 kWh elektrinė 2020 m. pagamino 9999 kwh, 2021 m. – 9555 kwh, taip kad manau 1kWh galingumas – 1000 kWh/per metus yra plius minus tikslu.

 2. Sveiki, gal kas galite pasidalinti patirtimi su saulės parkais? Kadangi turime kelis NT objektus, domintų investicija į nutolusią saulės elektrinę ir galimybė pasinaudoti APVA parama.

 3. Parašykite kaip ten baigsis su ta kompensacija, ar gausite ar ne. Na nes iš ties kvaila, APVA skatina ir ragina įsirenginėti saulės elektrines, ES šimtamilijoninės baudos jau ant nosies, bet kai sulaukia per daug paraiškų tai pareiškia, kad nekompensuos. Juokinga.

  1. Sutarties specialioje dalyje nurodyta: „Įrengimo darbai: Tvirtinimo konstrukcijos, fotovoltinių modulių, inverterių sumontavimas, AC dalies prijungimas, monitoringo įdiegimas, elektrinės pridavimas ESO tinklams ir APVA dokumentų paruošimas klientui„. Kiek aš suprantu čia ir yra visas pridavimo procesas? Visiems iš tiesų rašiau su pilnu paketu – išėjęs į derybas buvau tik su keletu šios paslaugos tiekėjų, tai dėl su jais tarėmės, jog popierius tvarko jie. Manau, ir kiti tiekėjai atlieka viską iki galo ir pilnai. Nebent pats klientas nori užsiimti ir sutaupyti porą šimtų eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *