Skip to content

Vaikus auginam ne sau, o pasauliui. Apie vaiko pinigus

Paaiškinama vaiko pinigai

Ką tėvai gali duoti vaikui – saldainį, knygą, svajonę? Pamenu kaip su žmona važiuodami pradėjom diskusiją apie vaikų darželį ir galimą jo keitimą. Kalba visiškai natūraliai pasisuko apie vaikų laimę. Kaip ją kurti šeimos rate ir už šeimos rato ribų. Susikoncentravom tuomet į mintis ir idėjas kaip pakloti pagrindus ir padėti vaikams atrasti savo pašaukimą, tikslą. Galiausiai priėjom bendros išvados, jog išsilavinimas gali būti bazė nuo ko jie atsispirs, kokie žmonės juos sups, kaip jie bręs ir formuos savo pasaulėžiūrą. Norim laisvo ir laimingo žmogaus.

Pirminis tikslas yra vaikams sukaupti apčiuopiamą fondą, kuriame būtų lėšų išleisti juos mokytis. Nesvarbu kas tai bėbūtų dailė ar bioinžinerija. Tiesiog norim, jog vaikai turėtų svajonių ir jų siektų, o mes jiems galėtume pagelbėti. Norim šiuo fondu suteikt jiems pagreitį ir šiam momentui atrodo, jog reikia kaupti studijoms.

O kas bus jeigu jie nuspręs keliauti? Pasiblaškyt po pasaulį. Tokiu atveju nežinau VW California būtų geriausias jiems sprendimas.

Apie kokias sumas kalbam?

Yra belekiek daug universitetų ir pasirinkimas beproto gausus. Neįsivaizduoju kaip dabar vaikai išsirenka, kur mokytis. Mūsų laikais masės važiuodavo į Vilnių ar Kauną, gal kas į UK ar Daniją. Dabar esant tokiai informacijos sklaidai, EU atviroms sienoms – viskas ranka pasiekiama, tik reikia norėti.

Taikant į pačias viršūnes Amerikoje galima per metus vien tik už mokslą sumokėti apie 60.000 Eur. Dar pragyvenimą pridėkim 15.000 Eur. Per 4 metus reikia 300.000 Eur. Dviems bambyzams – kosmosiuką 600.000 Eur. Apie tokias sumas nėra kalbos.

Realu, jog kiekvienam vaikui sukaupsim apie 100.000 Eur.

Kaip pasieksim 100.000 Eur?

Šiuo metu kaupiam po 70 Eur, kuriuos perveda savivaldybė. Kaupėm nuo vaikų gimimo.

Jog pasiekti 100.000 Eur kiekvienam vaikui, su dabartiniais įnašais reikalingos įspūdingos investicijų grąžos arba būtina didinti pervedamas sumas. Egzotikomis neplanuojam užsiimti, todėl vertinau grąžą konservatyviai 5-6 proc. metinių palūkanų. Didinti įnašus planuojam nuo 2022 m. vidurio, kai padengsim namo paskolą, kurios likutis 20.000 Eur. Dabartiniu scenarijumis į kiekvieno vaiko fondą pervesim po 300 Eur.

Kur investuojam vaikams?

Visa istorija tokia, jog pradžioje gimus pirmagimiui, jokių papildomų tyrimų neatlikau šokau į Swedbank Saugaus vaiko fondą. Iš esmės tai čia investicinis gyvybės draudimas. Praėjusiais metais nutraukiau šitą bambagyslę ir pervedžiau pinigus į ETFmatic. Tinginio variantas – tu tik nustatai savo rizikos toleranciją, o algoritmas parenka geriausiai atitinkančius ETF fondus. Pačiam pasirinkti konkrečių ETF negalima – tai nėra brokeris. Vertinų šį robo advisor dėl palankių mokesčių, labai elementaraus valdymo ir pasaulinio lygio ETF fondų, į kuriuos nukreipiamos lėšos.

Vaiko fondas ETFmatic 2021 m. kovas.

Skaičiukai rodo, jog metai buvo stebuklingi. Bet jie tokie ir buvo dviženklę grąžą garantavo bemaž visos akcijos. Per 8 mėnesius sukapsėjo 13 Eur dividendų, sumokėtą 4 Eur mokesčių, rinka į šiaurę rovė 250 Eur. Per trumpą laiką investuota iš viso 1.700 Eur – mūsų vyresnėliui 3 metai.

Pasižvalgykim į alokacijas:

ETFmatic alokacijos 2021 m. kovas.

Dominuoja Vanguard US Equity, Vanguard Europe Equity (ex-UK) ir Vanguard Emerging Market Equity fondai. Dar turim čia HSBC, UBS ir BlackRock valdomų ETF. Ant scenos pasaulinės roko žvaigždės, kurios iki šiol kuria tik gerą nuotaiką.

Antrąjam vaikiukui pasirinkau išlaidų negeneruojantį sprendimą investicijas per Swedbank investicinę sąskaitą į Baltijos šalių akcijas. Iki 30.000 Eur portfeliui tai nemokamas, bet ir super rizikingas sprendimas. Portfelį mažai diversifikuosi, nes pasirinkimas tik Estijos, Latvijos ir Lietuvos šalių bendrovių akcijos.

Kaip visad studijų sudėtingu neatlieku, negaudau vienaragių – renkuosi Šiaulių banko akcijas. Dabar plaukiu pasroviui, o srovė neša smagiai, kaip Disneyland’e. Duobė vienintelė – pandemija, kai teko SB įsigyti po 0,34 Eur už akciją. Dabar akcijos po 0,53 Eur.

Iki kitų metų vidurio, kai pradėsim didinti įmokas iki 300 Eur pirksiu tik Šiaulių banko akcijos. Vėliau bus galima pasvarstyti apie dar kelių akcijų pirkimą. Gal turit pasiūlymu kas domisi Baltijos birža? Kokių akcijų nupirkt savo kūdikiui – Telia, Ignitis?

Šiaulių banko rezultatai:

 • Investuota 790 Eur
 • Vertė 2021 m. vasarį 963 Eur
 • Paaugo 173 Eur per 13 mėnesių.

Ne protokolui – penkmečio planai su 300 Eur per mėnesį kiekvienam vaikui ir 5 proc. metine grąža:

Vaikų fondas 2018 – 2025 m.

Vaiko pinigus išnaudojam jų ateičiai grįsti, o galutinis rezultatas paaiškės tik vaikams tapus pilnamečiams. Tikslas aiškus, jog nesprogtų biudžetas kai reiks iš lizdo paleist mažuosius.

8 komentarai “Vaikus auginam ne sau, o pasauliui. Apie vaiko pinigus”

 1. Galite detaliau aprašyti ETFmatic platformą? Kažkur girdėjau gerų atsiliepimų, bet vis neprisiverčiu ten kišti nosies, atrodo mokesčiai ten dideli, ar tai nėra tiesa?
  Būtų man idealus scenarijus jei įmetu pinigus ir automatiškai paskirsto po fondus, būtent ten taip viskas ir vyksta?

 2. Administracinius mokesčius vertinu labai individualiai. Mano atveju ETFmatic mažiausi mokesčiai kokius esu mokėjąs, nevertinant Baltijos šalių akcijų pirkimo per Swedbanką. Mokesčiai tampa skaudi tema, jeigu investuosite dideliu pinigus, tuomet galite rasti pigesnių sprendimų. Neteko ieškoti ir domėtis ar lietuviams yra prieinamų kitokių robo advisor rinkoje. ETFmatic susidomėjau kai dar Lukas iš vz.lt aprašinėjo savo nuotykius ne premium skiltyje.
  Dabar nesu tikras dėl registracijo ar dėl Brexito situacija skaidri. Mano kolega bandęs registruotis Brexito saulėkaitoje gavo neigiamą atsakymą, tad nesu tikras ar situacija pasikeitė. Jegu bandysite registruotis informuokite, būtų įdomu sužinosi ar pavyko.
  Produktas super paprastas, registracija taipogi elementari, kiek pamenu yra tik vienas sąskaitos tipas, tad nebus jokio detektyvo registruojantis. Investuoti nesudėtinga pervedei 100 eurų, juos pabarstė pagal tavo rizikos lygį ir viskas. Visiškai pasyvus investavimas.
  Detaliau siūlau perskaityti ETFmatic DUK skiltį https://etfmatic.com/Details/#FAQ, be to, bendraminčiai yra aprašę pačius einamiausius brokerius ir juos palyginę per mokesčių prizmę https://balticmustache.lt/geriausias-brokeris-investavimui-i-etf-2021/

  1. Jeigu suspėjote ankščiau atidaryti ETFMatic vaiko accountus, tai buvo išvis puiki proga ir standartinį 0.48% turto valdymo mokestį nubraukti: „We’ve tried our best to make our fees as straightforward as possible. We charge 0.48% or 0.29% depending on the size of your portfolio. We do not charge any investment management fees for child accounts under the age of 18. This includes everything we do for our clients. Portfolio management, reporting and custody. On top of our investment management fees there will be the Total Expense Ratios (TERs) of the ETFs we invest in. This is not a cost we can avoid and on average this ranges from 0.12% to 0.14%, but will change depending on the asset allocation you select. The highest possible TER is 0.25% and the lowest TER is 0.07%.”

   1. Ačiū, jog brūkštelėjot.
    Deja, nespėjau. Žinojau, jog tokia sąlyga yra, bet delsiau. Kaip ir Degiro, N24, taip ir ETFMatic child account’as man nuplaukė. Niekas nelaukia snaudžiančių. Dažnai pirmi rizikuoja nerdami į nežinomybę, bet būna, jog ir išplaukia visai neprastai.
    Greitesnių sprendimų reikia šiais laikais. Dabar matuojam 10-kart, reiktų trumpint procesą iki kelių matavimų ir pjaut 🙂

 3. Labai jau rizikinga vaiko ateitį statyti ant vienos akcijos. Kodėl nesusikuri ale Baltijos ETF’o pats įsigydamas tiesiog proporcingai kiekvienos (na, arba top10/20) akcijos? Transakcijos Swed’e nieko nekainuoja. honestFIRE panašiai darė: https://www.honestfire.lt/periodinis-investavimas-baltijos-salyse/

  Aš turbūt tingėčiau kas mėnesį atlikinėti 10-20 pavedimų, bet galima tiesiog rotuoti akcijas ir kiekvienam metų mėnesiui pirkti vis kitą random akciją. Arba susikurti sistemą ir kiekvieną sausį pirkti ŠB, kiekvieną vasarį Ignitis etc. O tuomet kartą per metus rebalansuoti jau prisėdus ilgėliau. Na, ar kažkokią gudresnę sistemą.

  Nes vienas vaikas turi puikų ir gerai balansuotą pasaulį portfelį, o kitas tik mažos rytų europos rinkos mažo banko akcijas. Labai jau nelygios jėgos 😀

 4. Sveikas,
  Aš pilnai sutinku su Tavo nuomone. Bet dabar skaidyti 70 Eur – labai jau žaidimas. Kitais metais pervedinėsiu kiekvienam po 300 Eur. Tuomet jau matau racijos pabarstyti kiek plačiau. Bet žersiu tik ant Baltijos žemelės, nes Swedbanko pasiūlytas nemokamas investavimas iki 30k atrodo labai puiki opcija.
  Beje, vargu ar bus taip griežtai, jog vienam iš vieno fondo, kitam iš kito. Abu fondai yra bendras vaikų turtas – nes tėvelio žaidimai su rinkom gali kažką labai nuliūdinti, o kažką pradžiuginti 🙂

 5. Ot šūdžiai ETFMATIC, šiuo metu neleidžia registruotis naujiems vartotojams, o taip norėjau pabandyti ten pradėti investicijas.

  ETFmatic: „Due to Brexit preparation we have to hold the onboarding of new clients at the moment.”

  1. Greitai Lietuvoje užgesta puikios progos ETFmatic, Degiro, N26. Jau nesyk pastebėjau, kad čia traukiniai ilgai nestovi. Jeigu spėjai, tai spėjai, jeigu ne – adjos amygos. Super gaila.
   Beje, pamenu, jog ETFmatic turėjo sprendimą su pagerintom sąlygom investuoti vaiko ateičiai, bet… Čia jau traukinys express’as labai greit prarūko pro šoną ir nebeliko tokios opcijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *