Skip to content

Pensijos kaupikas. I pensijų pakopa

Finansinė laisvė, pinigai, investavimas

Aš pensijos kaupikas. Aš I, II ir III pensijų pakopų sistemos dalyvis. Šįkart pakalbėkim apie I pakopa.

Visada sąžiningai mokėjau visus mokesčius. Turiu galvoj Visus – ir mokesčius, ir rinkliavas. O jeigu policija neatsiųsdavo per mano galva protingą laiką baudos už greičio viršijimą, pats jiems parašydavau užklausimą: „Seniuk, kur mano bauda?”. Ką reiškia kai moki mokesčius – jog gausi kapeiką kitą iš valstybės kai tapsi senoliu* (*- yra tam tiktų sąlygų).

Mano statistika: pirmoje pakopoje sukaupiau 11,7 metų stažo ir 24,7 taškų (tokią informaciją pasitikrinti gali prisijungęs https://www.sodra.lt/). Broli, nelabai aš pagaunu tų taškų.

Pensiją sudaro dvi dalys: Bendroji pensijos dalis ir Individualioji pensijos dalis. Paprastai tariant, bendroji dalis susieta su stažu, o individualio – su taškais.

Taškai ir stažas, kuriuos sukaupiame per vienerius priklauso nuo metinių pajamų. Paanalizuokim detaliau:

Stažas ir taškai pagal mėnesio algą

Lentelėje išskyriau 3 pagrindinius lūžio taškus. 607 Eur (MMA), nuo kurios pradedamas rinkti vienerių metų stažas; 1.241 Eur (VDU), nuo kurio pradedamas rinkti vienas taškas; 6.207 Eur – viršijus šią ribą apskaitos vienetai nebeauga proporcingai VDU.

Per vienerius metus gali surinti maksimaliai 1 metų stažą ir 5 apskaitos vienetus.

Paskaitykim ką rašo Sodra. Kokios gi taisyklės taikomos šioms dviems dedamosioms (https://www.sodra.lt/kaip-apskaiciuojama-pensijos-verte).

Bendroji dalis (stažas):

 • Bendroji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo ir bazinės pensijos dydžio tais metais, kai žmogus išeina į pensiją;
 • Bazinis pensijos dydis kasmet indeksuojamas;
 • Vieni stažo metai įgyjami, jei darbdavys ar žmogus savarankiškai per metus sumoka pensijų socialinio draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų vertės, kuri yra ne mažesnė nei 12 tais metais nustatytų minimalių mėnesio atlyginimų (MMA). Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga dalis metų stažo. Per vienus metus negalima įgyti daugiau nei metų stažo;
 • Būtinasis stažas senatvės pensijai 2020 m. yra 31,5 metų ir kasmet didinamas po pusę metų, kol 2027 m. pasieks 35 metus.

Individualio dalis (apskaitos taškai):

 • Individualioji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgytų pensijos apskaitos vienetų (taškų) sumos ir apskaitos vieneto (taško) vertės tais metais, kai žmogus išeina į pensiją;
 • Apskaitos vieneto (taško) vertė kasmet indeksuojama;
 • 1 taškas įgyjamas, jei per metus darbdavys ar žmogus savarankiškai sumoka pensijų draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų vertės, kuri yra 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). 2020 m. VDU siekia 1 241,40 Eur.

Be to, verta paminėti, jog vertinant šiuo metu vieneri metai stažo yra 5,74 Eur, o vienas apskaitos vienetas – taškas prilygsta 3,81 Eur. Tad prašom pasižiūrim iš aukščiau esančios lentelės kiek per vienerius metus surenkam stažo ir kiek apskaitos taškų. Pavyzdžiui, jeigu ant popieriaus alga 2.600 Eur, tai per metus surenki 1 metų stažą ir gauni 2,09 taško. Taškas tai taškas, bet su Sodros taškais ledų nenusipirksi. Tai sumetus į ekseliuką, galime matyti, jog 2.600 Eur ant popieriaus uždirbantis žmogus teoriškai su 1 metų stažu ir 2,09 taško per metus prie savo mėnesio pensijos prideda 13,36 Eur:

Suma, kuria didėja teorinė mėnesio pensija, kai per metus surenkamas konkretus taškų skaičius ir stažas

Norėdamas užsigarantuoti pensiją pilietis privalo įgyti minimalų 15 metų stažą, kitu atveju asmuo netenka teisės gauti senatvės pensijos.

Vertinkim hipotetiškai, jog tas pats pilietis įgijo minimalų 15 metų stažą ir stabiliai kaip Grigonis nuo baudų visais metais renka po 2,09 taškus. Tokiu atveju per 15 metų išvis surenkami 15 (metai) x 2,09 (taškai) = 31,35 taškai.

Bendroji pensijos dalis: 15 (metai) / 31,5 (būtinasis stažas * 180,95 (eurai užbūtinąjį stažą) = 86,17 Eur. Daliklis 31,5 yra būtinasis stažas, kuris iki 2027 m. pasieks 35 metus.

Individualio pensijos dalis: 31,35 (per 15 surinkti taškai) * 3,81 (taško vertė eurais) = 119,44 Eur.

Sudėjus 86,17 + 119, 44 = 205,61 Eur pensija neatskaičius mokesčių.

Kažkaip liūnoka pasidarė pamačius pensiją po 15 metų darbo, bet gal jumi pradžiugins prie jūsų prognozuojamų/sukauptų taškų ir stažo tikėtina pensija:

Teorinė mėnesio pensija pagal viso įgytą stažą ir surinktus taškus

Turbūt nustebot? Čiut čiut? Aš tau sakau, tokia matematika.

Kas įdomu, jog visos finansų institucijos, kurios pardavinėja II ir III pakopos pensijų instrumentus nurodo, jog tikėtina I pakopos pensija sudarys ~30 proc. prieš tai buvusių pajamų. Bet paanalizavus detaliau galim rasti tokius sąryšius:

Pensijos ir pajamų santykis

Mintis kokia. Kuo aukštesnės pajamos tuo mažesnis santykinis dydis tarp pensijos ir buvusių pajamų. Panagrinėkim pavyzdį, jog taptų aiškiau. Šiandien išeinu į pensiją ir turiu 25 metų darbo stažą ir maksimaliai surinkau 125 taškus – tokiu atveju gaučiau 10 proc. buvusių pajamų, t.y. 620 Eur pensiją, kai darbe uždirbau 6.207 Eur (5 x VDU). O mano kolega su 25 stažo ir 25 taškais gautų 19 proc. buvusių pajamų 239 Eur; buvusi alga 1.241 Eur (VDU). Nors uždirbai penkiskart tiek kiek tavo kolega, bet pensijos gausi ne penkiskart daugiau, bet 2,6 kartus daugiau.

Nei tai blogai, nei tai gerai. Socialiai atsakinga, Bet mano nuomone – panašu, jog daugumai reiktų susimąstyti apie papildomus pajamų šaltinius ir nesvarbu kas tai bebūtų mezginių pardavimas Etsy ar pajamos iš miško. Viskas veikia, kol tai generuoja teigiamą ir pakankamą grąžą, kurią apsibrėžiam kiekvienas individualiai.

9 komentarai “Pensijos kaupikas. I pensijų pakopa”

 1. Turiu apie 22 metus stažo su beveik visą laikotarpį mma? Kokia gi bus mano pensija? Nors aš jos net neskaičiuoju, nemanau kad iš jos teks gyventi.

  1. Sveiki,
   Jūsų atveju, jog atlikti spėjimą – reiktų žinoti papildomai du skaičius:
   1. Kiek iki šios dienos turite sukaupęs Apskaitos taškų? Juos rasite gyventojams skirtame Sodros puslapyje.
   2. Kiek jums liko metų iki pensijos?

   Sakyme turite sukaupęs 25 apskaitos taškų ir iki pensijinio amžiaus jums likę 23 metų.
   Be to, laikykime, jog jūsų alga nekis ir bus MMA. Tokiu atveju per likusius 20 metų iki pensijos jūs sukaupsite papildomus 20 x 0.49 (šį skaičių surasite iš lentelės) = 9.8 apskaitos taškus. O per visą darbingą amžių būsite sukaupęs 25 (iki šiol sukaupti taškai) + 9.8 (su turima informacija tiek dar sukaupsit) = 34.8 apskaitos taškai.
   Jūsų stažas 22 (iki šiol sukaupta) + 23 (dar sukaupsite) = 45 metų stažas.
   Tad jeigu dabar išeitumėt su tokia turima informacija į pensiją gautumėte 392 Eur.

   Su tokiais stipriais pokyčiais pensijų sistemose ir demografine tendencija visi skaičiai yra tik spėjimas ir prognozuoti tokį dalyką faktiškai neįmanoma, nes per daug prielaidų.

 2. Ačiū už atsakymą. Ketinu surinkti tik privalomą stažą – 35 metus. Gausiu vadinamąjį nemokamą gydymą ir to man pakaks. Jei sulauksiu, tai ir pensiją kažkokią priskaičiuos. Ketinančių surinkti tik 35 metus per visą karjerą gaunant mma mano aplinkoje ne vienas. Tikiu, kad jų yra gerokai daugiau. Mano pajamose dominuoja dividendai bei palūkanos, kaip žinia, nuo jų sodrai mokėti nereikia.

  1. O taip, I pakopo, mūsų amžiaus žmonėms, tikra suktybė; nieko neįvertinti, nieko nesupaisysi. Ar bus iš ko mokėti, kaip mokės, vieni klausimai, nes aplinkui migla.

 3. Ta matematika toks vibe killer 🙂 Dauguma galvoja moku mokesčius ir gaunu čiut daugiau nei vidurkis, tai stobal gyvensiu kaip pencas iš paveiksliuko (plati balta šypsena, jaguaras ir kelionės).
  O vat excelis ima ir išduoda, kad nebūsi kitoks pensijoj ir išskirtinis.
  Tai yra išsamiausias, detaliausias ir aiškiausias mano matytas aprašymas ir paaiškinimas! Ačiū už didelį darbą!

  p.s. pritariu honestfire, kad sounds like a scam. Nes išmokos ir daug, ir mažai uždirbančiam labai susivienodina. Aišku aš renkuosi uždirbti daugiau šiuo metu, o pensijoj galėsiu jau būti kaip visi 🙂

 4. Prašom, Mindaugai – man ir pačiam buvo įdomu pasiaanlizuoti, nes niekada išsamiai nesupratau I pakopos pensijos.
  O su pensija reikia būt atsargiai, valstybė bus tikrai nepajėgi garantuoti „oraus” gyvenimo. Ori senatvė dažnam taipogi subjektyvus dalykas.

 5. Mano nuomone lietuvis lietuviui niekada neleis oriai gyvent ir jaustis 🙂 Nuo vaikystės kiemo iki dabar, visada atsiranda tų kur aiškina man ką aš turiu pirkti, valgyti, rengtis, gyventi.
  Sukonkretinant „kaip tai nenori smartwatcho?!”, „uoj jau prasideda nevalgai junko”, „ką čia per no name užsidėjai?”, „jau tik visiškas … gali važinėti su viešuoju”. Ir čia smulkmenos, bet nuo tokių žmonių nepabėgsi, kiek susidūriau jie yra visuose sluoksniuose (ir mažai uždirbančių MMA, ir uždirbančių 5 x VDU).
  Senatvėj dar mažiau liks pasirinkimų su kuo bendrauti, tai oriai nesigaus 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *